Każdemu, komu marzy się leniwe wylegiwanie się na wielkiej górskiej polanie z widokiem na Tatry, Babią Górę, Mogielicę i nie tylko z całego serca polecam Ćwilin. Także proszę obowiązkowo dopisać ten mierzący 1072 m n.p.m. szczyt Beskidu Wyspowego do listy najbliższych górskich celów. Ja tymczasem przejdę do krótkiego opisu prowadzących na niego szlaków.

Polana na szczycie z widokiem na Tatry, ćwilin
Polana na szczycie z widokiem na Tatry

Ćwilin z Jurkowa

Niebieski szlak na Ćwilin z Jurkowa jest jak dla mnie najbardziej optymalnym podejściem na szczyt. Trasa startuje w centrum Jurkowa, gdzie znajduje się całkiem spory bezpłatny parking. Przy ładnej pogodzie w weekend na parkingu może być dosyć tłoczno, ponieważ w Jurkowie ma swój początek również niebieski szlak prowadzący na Mogielicę.

Spacerując z Jurkowa na Ćwilin, po przejściu zaledwie kilkuset metrów wśród lokanych zabudowań wychodzimy na bardzo uroczą polanę z widokiem na leżące po drugiej stronie drogi Mogielicę i Łopień. Na końcu polany rozpoczyna się las, którym dotrzemy już na sam szczyt.

Widok na Mogielicę na początku szlaku, ćwilin
Widok na Mogielicę na początku szlaku

Zalety

  • lekka i stosunkowo łatwa technicznie trasa
  • wygodny parking w miejscu startu
  • szybkie wyjście na szlak i ucieczka z asfaltu oraz zabudowań

Parking

>> Kliknij aby nawigować <<

Trasa

Ćwilin z Przełęczy Gruszowiec

Niebieski szlak z Przełęczy Gruszowiec na Ćwilin jest najkrótszym sposobem na zdobycie szczytu. Szlak rozpoczyna się przy głównej drodze, przy barze „Pod Śnieżnicą” znanym również jako bar „Pod Cyckiem”. Tuż przy drodze znajduję się niewielki parking. Przy ładnej pogodzie parking szybko się zapełnia i samochody stają również przy rozpoczynających się tu mniejszych drogach.

Szlak rozpoczyna się przejściem niewielkiej polany, za którą czeka na nas krótkie, ale dosyć strome podejście. Przy błocie lub wydeptanym śniegu może być tu dosyć ślisko i na pewno przydadzą się kijki czy raczki. Podejście jednak kończy się naprawdę szybko, a szlak na chwilę łączy się z żółtym szlakiem prowadzącym z Mszany i łagodnie nachyloną polaną prowadzi nas na szczyt.

Zalety

  • bardzo krótkie podejście
  • Przełęcz Gruszowiec jest położona stosunkowo wysoko, a więc do pokonania mamy najmniejsze przewyższenie
  • parking na starcie

Parking

>> Kliknij aby nawigować <<

Trasa

Las, ćwilin
Las

Ćwilin z Mszany Dolnej

Żółty szlak z Mszany Dolnej na Ćwilin jest zupełnie inny od swoich poprzedników. W Mszanie Dolnej możemy zostawić samochód na dużym parkingu w centrum (wtedy czeka na nas krótki spacer wśród domów) lub po drugiej stronie rzeki, przy ulicy Zielonej, skąd szlak odbija do góry. Po krótkim początkowym podejściu szlak wije się rozległymi polanami z widokiem na mniejsze i większe wzniesienia Beskidu Wyspowego. Po przejściu prawie 10km rozpoczyna się strome podejście do góry, które prowadzi już na szczyt.

Zalety

  • długi widokowy szlak
  • duży parking w centrum Mszany Dolnej

Parking

>> Kliknij aby nawigować <<

Trasa

Na szlaku, ćwilin
Na szlaku

Podsumowanie

Może i nie ma wieży widokowej na szczycie, może i nie jest najwyższym szczyt Beskidu Wyspowego, ale Ćwilin niewątpliwie jest górą wartą odwiedzenia (i to nie raz!). Tym bardziej, jak marzy Wam się herbatka, kawka, ognisko czy piknik na wielkiej górskiej polanie z rozległą panoramą. Możliwość krótkiego podejścia z Przełęczy Gruszowiec otwiera dodatkowo możliwości dla wielbicieli wschodów oraz zachodów słońca w górach. To co, kto dopisuje Ćwilin do listy górskich celów na najbliższy czas?

Podoba Ci się?

Dołącz do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych wpisach!

1 Comment

Napisz komentarz