Gdzie biegać w Krakowie

Widok na Kraków z Zakrzówka
Widok na Kraków z Zakrzówka

Kraków – piękne miasto pełne tras biegowych zarówno asfaltowych, ale i trailowych, czego jeszcze do niedawna sama nie byłam świadoma. Wisła i bulwary, planty, kilka całkiem sporych parków i przede wszystkim Zakrzówek i Lasek Wolski, w którym spokojnie można by było wyznaczyć trasę maratonu górskiego 🙂 Osobiście preferujemy trasy bardziej trailowe, na które dla własnego bezpieczeństwa polecamy wybierać się w parach lub grupach 🙂

Kraków w biegowej pigułce

Moja propozycja na dłuższe wybieganie, szczególnie dla osób nowych w Krakowie lub będących tu dla celów turystycznych – idealna do biegowego poznania miasta 🙂 Startujemy przy Tesco na Kapelance lub przy Zakrzówku (na końcu ulicy Twardowskiego). Przebiegamy przez las otaczający Zakrzówek (oczywiście możemy tu wydłużyć trasę lub zrobić osobny, bardziej terenowy trening – propozycja treningu nad Zakrzówkiem poniżej). Asfaltową drogą dobiegamy do ulicy Tynieckiej i Wisły. Skręcamy w prawo (w lewo prowadzi ścieżka rowerowa do Tyńca). Biegniemy wzdłuż Wisły do Mostu Zwierzynieckiego, którym przebiegamy na drugą stronę. Następnie ulicą Malczewskiego dobiegamy do  malowniczej, kasztanowej Alei Waszyngtona, którą wbiegamy na Kopiec Kościuszki.

Kopiec Kościuszki w całej swojej okazałości
Kopiec Kościuszki w całej swojej okazałości

Dla miłośników schodków – na kopiec prowadzi również kilka schodkowych skrótów. Niestety wstęp na Kopiec Kościuszki jest płatny, a więc cieszymy się piękna panoramą Krakowa (w pogodne dni widać stąd Tatry) z Alei Waszyngtona. Gdybyśmy zdecydowali się biec dalej aleją – poprowadzi nas ona dalej Laskiem Wolskim w kierunku Kopca Piłsudskiego. Z kopca zbiegamy odbijając w ulicę Zaścianek w kierunku Błoni. Błonia możemy oczywiście również obiec dookoła. Po naszej lewej stronie znajduje si również piękny Park Jordana. Biegnąc jednak prosto ulicą Focha, a nastepnie Piłsudskiego docieramy do Plant – możemy również obiec je dookoła lub wstąpić na krakowski rynek. Planty doprowadzą nas do Wawelu, na który również polecam wbiec, zatrzymać się i podziwiać panoramę Krakowa, a w tym Kopiec Kościuszki, na którym nie tak dawno byliśmy 🙂

Zachód słońca na Wawelu
Zachód słońca na Wawelu
 

Po zbiegnięciu na dół trasa prowadzi ponownie wzdłuż Wisły do Kładki Ojca Bernatka. Na wysokości kładki możemy skręcić w lewo i skonczyć trening w uroczej kawiarni na Kazimierzu lub przebiec na drugą stronę Wisły, aby znaleźć się na równie uroczym Podgórzu.

Kłódki, z których słynie Kładka Ojca Bernatka
Kłódki, z których słynie Kładka Ojca Bernatka

Podgórze przywita nas dodatkowo bardzo ciekawym pod względem ukształtowania terenu Parkiem Bednarskiego 🙂 Nic tylko biegać!

Lasek Wolski

Lasek Wolski to miejsce, które cały czas odkrywamy. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji zarówno na krótszy, jak i dłuższy trening. Myślę, że lista tras w Lasku będzie najintensywniej rozbudowywana 🙂 Lasek jest pełen podbiegów, leśnych ścieżek. W porannych godzinach możemy spotkać w nim nawet jakąś sarenkę – i nie mówię o wizycie w ZOO 🙂 W trakcie treningu polecam wbiec na Kopiec Piłsudskiego i nacieszyć się panoramą miasta (przy przejrzystym niebie popatrzeć też na góry). Zimą w Lasku organizowany jest cykl 5 biegów na czterech dystanstach (3,7km, 5,7km, 11,6km 21,3km). Jesienią natomiast przebiega tędy trasa cieszącego się ogromną popularnością PZU Biegu Trzech Kopców.

Wideohttps://www.youtube.com/watch?v=jcQBvhwVw-A

Przykładowe trasy:

Zakrzówek

Park wokół tego przepięknego jeziorka nie jest największy, do tego położony praktycznie w centrum miasta. Mimo to znajdziecie tu kilka bardzo solidnych i ciekawych technicznie podbiegów po leśnych ścieżkach. Co wiecej, Waszemu treningowi towarzyszyć będą wspaniałe widoki, w tym panorama całego Krakowa, a w pogodny dzień nawet widok na Tatry.

Wideohttps://www.youtube.com/watch?v=i1QmlsMAqZI

Przykładowa trasa:

Puszcza Niepołomicka

W niedalekim sąsiedztwie Krakowa, znajduje sie kolejny zielony obszar idealny dla biegaczy, spacerowiczów i rowerzystów – Puszcza Niepołomicka. Póki co przetestowaliśmy tam jedynie 3,5-kilemtrową pętlę biegową. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, przebiega w całości leśną ścieżką. Jest to opcja dla osób preferujących bardziej płaskie tereny.

Przykładowa trasa:

 

Ojcowski Park Narodowy

Naszym najnowszym odkryciem jest Ojcowski Park Narodowy, położony również niedaleko Krakowa. Znajdziecie tam bardzo różnorodne trasy, zarówno płaskie, jak i bardziej górzyste. Na poniższej 10-kilometrowej pętli doświadczycie zarówno odcinków płaskich, jak i całkiem sporych podbiegów.

Przykładowa trasa:  https://mapa-turystyczna.pl/track/b6db35e0e3c6594f12ef317a9cdbbe7f

 
 
 

Uważasz, że brakuje jakiegoś ciekawego miejsca? Będziemy wdzięczni za każdą sugestię 🙂 Piszcie o tym śmiało na naszym profilu FB lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Podoba Ci się?

Dołącz do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych wpisach!

Napisz komentarz