Z czym kojarzy mi się Lubań? Piękne leśne szlaki, przeplatane tonącymi w soczystej zieleni łąkami, które kuszą żeby przysiąść na chwilę, zjeść kanapkę, wypić kawę i podziwiać cudowne górskie krajobrazy z Tatrami na czele. Świetnie działająca baza namiotowa na szczycie dla górołazów spragnionych dłuższych wędrówek oraz miłośników górskich wschodów i zachodów słońca. Malownicza polana na szczycie, która wiosną i latem tonie w kwiatach (w tym bajecznie różowej wierzbówce).

Jedna z czterech wież

I w końcu solidna drewniana wieża widokowa (jedna z czterech w okolicy – pozostałe trzy znajdują się na: Gorcu, Koziarzu i Magurkach), z której rozpościerają się nieziemskie widoki na Tatry „wyrastające” z Zalewu Czorsztyńskiego, „zadziorne” szczyty Pienin, Beskidy, Gorce a nawet dostojną Babią Górę. Wieża jest na tyle zabudowana, że daje schronienie przed zimnym wiatrem, co szczególnie docenia się podczas mroźnych, zimowych poranków 🙂 Jej zabudowana konstrukcja umożliwia nawet nocowanie wewnątrz – a jakże cudowna musi być ciepła letnia noc w górach pod niebem pełnym gwiazd…

Wieża widokowa na Lubaniu
Wieża widokowa na Lubaniu

Ach, rozmarzyłam się i ja! Ale wpis ma wnieść również coś bardziej wartościowego niż moje westchnienia, a mianowicie opisy sprawdzonych przeze mnie szlaków i propozycje jednodniowych wycieczek na Lubań.

Lubań z Przełęczy Snozkiej

Niebieski szlak na Lubań z Przełęczy Snozkiej jest na pewno jednym z najbardziej popularnych szlaków prowadzących na ten gorczański szczyt. Znajdujący się na przełęczy parking zlokalizowany jest tuż przy głównej drodze prowadzącej z Nowego Targu do Krościenka nad Dunajcem. W okresie letnim, działa tu również bacówka, w której można kupić góralskie serki. Szlak na Lubań prowadzi najpierw rozległą polaną. Wędrówce już od samego parkingu towarzyszy przepiękny widok na Zalew Czorsztyński i oczywiście Tatry. Latem spotkamy tu również pasące się owce pilnowane przez baców. Kierując się dalej niebieskim szlakiem mijamy ośrodek narciarski Czorsztyn SKI (w Przełęczy Drzyślawa), przy którym również znajduje się parking (w okresie zimowym wypełniony narciarzami), a także karczma. Niewielkie wzniesienie, na którym wytyczone zostały trasy narciarskie to góra Wdżar. Osobiście uważam, że warto wejść również na ten niepozorny szczyt. Wędrówka trwa dosłownie kilkanaście minut, a widoki są cudowne (Tatry a pod nimi Zalew Czorsztyński i wieś Kluszkowce).

Widok na Tatry z góry Wdżar
Widok na Tatry z góry Wdżar

Wracając do szlaku na Lubań przed samym wejściem do lasu, warto jeszcze na moment odwrócić się, by nacieszyć oczy panoramą Pienin i Tatr z górą Wdżar na pierwszym planie. Dalsza część szlaku prowadzi już przez las. Po 3 kilometrach leśnej wędrówki docieramy na szczyt. Tuż pod szczytem znajdują się ruiny dawnego schroniska oraz punkt z wodą.

Zalety:

  • piękne widoki już od parkingu
  • możliwość wejścia na atrakcyjną widokowo górę Wdżar
  • w miarę lekka i łatwa technicznie trasa (najbardziej stromy odcinek znajduje się przed samym szczytem i w przypadku deszczu oraz zimą może wymagać butów z porządniejszym bieżnikiem lub użycia kijków ze względu na śliskie błoto)
  • parking przy wejściu na szlak

Parking:

Kliknij aby nawigować

Trasa:

Lubań z Kluszkowiec

Żółty szlak na Lubań z Kluszkowiec to kolejna ciekawa opcja dotarcia na szczyt. Sam szlak, w mojej opinii jest prosty i przyjemny, prowadzi szeroką leśną drogą. Teren nie wznosi się stale do góry, są również odcinki płaskie i nachylone lekko w dół. Po drodze szlak przecina również kilka tras rowerowych. Po kilkukilometrowej leśnej wędrówce docieramy do grzbietu Lubania, na którym dołączamy do Głównego Szlaku Beskidzkiego (czerwonego). Teren robi się bardziej płaski, poza końcowym podejściem szczytowym, które swoją drogą raczy nas piękną panoramą Tatr.

Zalety:

  • lekka i łatwa technicznie trasa, dla osób które nie lubią przedzierać się przez wąskie leśne ścieżki

Trasa:

Lubań, widok, który zapamiętamy
Zimowy wschód słońca z wieży na Lubaniu

Lubań z Ochotnicy Dolnej

Zielony szlak na Lubań z Ochotnicy Dolnej rozpoczyna się asfaltowym podejściem (około 2 km) wśród lokalnych zabudowań. Następnie docieramy do lasu, przez który prowadzi nas typowa ścieżka – raz szersza, raz węższa, wymagająca czasem przejścia po kamieniach przez potok. Lasem docieramy do skrzyżowania z Głównym Szlakiem Beskidzkim, wraz z którym docieramy na szczyt Lubania. Dalsze widoki czekają na nas dopiero na szczycie.

Baza namiotowa na Lubaniu z Pieninami w tle
Baza namiotowa na Lubaniu z Pieninami w tle

Zalety:

  • górski potok na trasie, który szczególnie w okresie letnim daje sporo ochłody 🙂
  • szlak prowadzi przyjemną leśną ścieżką, na której znajdziemy sporo chłodu również latem

Parking:

Tuż po zjeździe z głównej drogi na zielony szlak znajduje się niewielka zatoczka, na której zatrzymują się samochody (przyznaję, że nie jestem jej pewna, ponieważ sama nigdy nie rozpoczynałam wędrówki z tego miejsca) – Kliknij aby nawigować.

Trasa:

Lubań z Ochotnicy Dolnej

Niebieski szlak na Lubań z Ochotnicy Dolnej jest kolejną ciekawą opcją wejścia na szczyt. Szlak rozpoczyna się przy kościele w Ochotnicy Dolnej, gdzie możemy spokojnie zostawić samochód na dużym, wygodnym parkingu. Po przejściu kilkuset metrów wśród zabudowań docieramy do lasu, którym podążamy aż do grzbietu, na którym to dołączamy do Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Polana na niebieskim szlaku z Ochotnicy na Lubań
Polana na niebieskim szlaku z Ochotnicy na Lubań

Zalety:

  • lekka i łatwa technicznie trasa
  • kilka malowniczych leśnych polanek na trasie, ale bez dalszych widoków
  • szlak prowadzi przyjemną leśną ścieżką, na której znajdziemy sporo chłodu również latem
  • duży, komfortowy parking na starcie

Parking:

Kliknij aby nawigować

Trasa:

Lubań z Krościenka nad Dunajcem

Czerwony szlak na Lubań z Krościenka nad Dunajcem jest długi, ale bardzo malowniczy. Jest to kolejny fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na starcie znajduje się bardzo duży, bezpłatny parking w centrum Krościenka. Na początku czeka nas strome podejście asfaltem, jeszcze w mieście. Po wejściu do lasu, co pewien czas możemy nacieszyć oczy za sprawą pięknych, widokowych polan otwartych na Pieniny, Tatry oraz Beskidy. Tak naprawdę cała wędrówka upływa w klimacie przeplatającego się lasu i zielonych górskich polanek. Na koniec czeka nas, jak z każdej strony Lubania, bardziej stromy odcinek, jednak jest on zdecydowanie bardziej przystępny niż pozostałe podejścia.

Widoki na szlaku, lubań
Widoki na szlaku

Zalety:

  • długa malownicza trasa, na której znajdziemy zarówno leśne zacienione odcinki, jak i widokowe polany
  • komfortowy parking na starcie w centrum Krościenka
  • Dystans/Przewyższenie (w 1 stronę): 9,9 km / 870 m

Parking:

Kliknij aby nawigować

Trasa:

Propozycje wycieczek

Najprostszymi propozycjami są oczywiście opcje z wejściem i zejściem tym samym szlakiem. Najkrótszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wycieczka na Lubań ze startem w Przełęczy Snozkiej. Poza rozwiązaniami „oczywistymi” mam dla Was również 2 propozycje pętli:

  • Przełęcz Snozka (niebieskim szlakiem) – Lubań (żółtym szlakiem) – Kluszkowce – przejście przez wieś w kierunku ścieżki edukacyjnej prowadzącej przez kamieniołom na zboczach góry Wdżar i wejście tą ścieżką na Wdżar – zejście do niebieskiego szlaku (niebieskim szlakiem) – Przełęcz Snozka
  • Ochotnica Dolna (parking przy kościele, niebieskim szlakiem) – Lubań (żółtym szlakiem) – skrzyżowanie pod Lubaniem (zielonym szlakiem) – Ochotnica Dolna – powrót do parkingu (kilkaset metrów chodnikiem)

P.S. Do spokojnego sprawdzenia pozostały mi jeszcze trasy:

  • Lubań z Grywałdu
  • Lubań z Tylmanowej
  • Lubań z Przełęczy Knurowskiej

A tak na koniec przyznam się jeszcze do jednej rzeczy – jeżeli jest coś takiego jak „ulubiona góra” to Lubań jest zdecydowanie tą górą dla mnie 🙂 W szeregu stoi z nim dzielnie Wysoki Wierch.

Do następnego!

Podoba Ci się?

Dołącz do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych wpisach!

Napisz komentarz