Modyń (znana również wśród turystów jako Góra Zakochanych) to bardzo przyjemna górka Beskidu Wyspowego, która zyskała ostatnio nowe życie. Dlaczego tak się stało? Chyba łatwo się domyślić – postawiono na niej wieżę widokową. Modyń ma wysokość 1029 m n.p.m. Jej szczyt jest cały zalesiony, a więc wieża widokowa odsłoniła turystom piękne widoki na Tatry, Babią Górę, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Gorce. Na szlak prowadzi sporo tras, a w tym dwa krótkie szlaki umożliwiające zdobycie szczytu w niecałą godzinkę. Właśnie te szlaki dziś Wam przedstawię (pozostałymi podzielę się jak osobiście je przetestuję :)).

Ochy i achy
Ochy i achy

Modyń czarnym szlakiem: Wierzyka (Zalesie) – Modyń

Idąc czarnym szlakiem na Modyń swoją wycieczkę rozpoczynamy z niewielkiego parkingu znajdującego się przy głównej drodze. Dzięki temu poza ekstremalnymi śnieżnymi zamieciami nie powinno być problemu z dojazdem. Początkowo szlak prowadzi kilkaset metrów asfaltem, po czym wchodzimy do lasu. Wraz z wejściem do lasu podejście robi się bardziej strome, po kamienistej leśnej drodze, typowej dla Beskidu Wyspowego. Od parkingu na szczyt mamy około 2km i trasa powinna zająć nam około 1h. W kwestii widoków, od wejścia do lasu musimy na nie poczekać aż do wejścia na wieżę. Całkiem malowniczo jest też na pierwszym, asfaltowym odcinku trasy. Otaczają nas tu okoliczne górki, których widok szczególnie podoba mi się w chłodne, rześkie poranki, gdy lokalni mieszkańcy jeszcze śpią a słońce nieśmiało wychodzi zza górek.

Taterki o wschodzie słońca
Taterki o wschodzie słońca

Zalety

  • krótka i przyjemna trasa (około 1 h marszu)
  • dogodny parking

Parking

>> Kliknij aby nawigować <<

Trasa

Widoki z wieży
Widoki z wieży

Modyń niebieskim szlakiem: Krzyż Milenijny (Młyńczyska) – Modyń

Niebieski szlak spod Krzyża Milenijnego w Młyńczyskach na Modyń to najkrótsza opcja zdobycia tej góry. Trasa na szczyt ma około 1,7km. Wycieczkę rozpoczynamy tuż za wspomnianym krzyżem. Znajduje się tu kilka zatoczek przy drodze, gdzie turyści zostawiają samochody. Po przejściu kilkuset metrów wchodzimy do lasu i lasem idziemy do samej wieży. Szlak jest krótki, ale całkiem stromy (przede wszystkim od razu po wejściu do lasu) i prowadzi kamienistą leśną drogą. Bardzo ładny widok czeka na nas już przy Krzyżu Milenijnym. Przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzeżemy stąd nawet Tatry. Widoki zasłaniają się po wejściu do lasu – kolejne czekają na nas na wieży.

Zalety

  • króciutka traska (około 30 min marszu)
  • dogodny parking

Parking

>> Kliknij aby nawigować <<

Mała uwaga – do wskazanego miejsca parkingowego prowadzi stosunkowo stromy asfaltowy podjazd lokalną wąską drogą. Myślę, że nie jest to najlepsza opcja na cięższe zimowe warunki.

Trasa

Podsumowanie

Modyń to naprawdę dobry pomysł na miłą wycieczkę. Szczególnie sprawdzi się, gdy z jakiegoś powodu nie możemy wybrać się na dłuższą trasę. Widoki są naprawdę piękne, a zarówno niebieski jak i czarny szlak da nam dodatkowo możliwość leśnego odpoczynku dla głowy. Ze względu na długość wspomnianych tras nie da się ukryć, że to również doskonała opcja na górskie wschody czy zachody słońca. To co – kiedy widzę Was na Modyni?

Do następnego,

M.

Napisz komentarz