Poniedziałek… wtorek… zaraz, zaraz – już piątek! Co z sobotą? Sobota zajęta? Wystarczy niedziela! Jeżeli tak jak ja, mieszkasz w Krakowie lub okolicy, to nawet będąc zapracowanym człowiekiem możesz na chwilę odpocząć od wielkomiejskiego życia. Czego potrzebujesz? Jednego wolnego dnia, wygodnych butów, plecaka, termosu i kilku kanapek na drogę. Twoim dobrym przyjacielem będzie też samochód. Poniżej przedstawiam przetestowaną na własnych nogach listę pomysłów na jednodniowe wycieczki w góry z Krakowa lub okolic. Wyruszamy!

Beskid Wyspowy i Makowski

1. Mogielica z Jurkowa

Pierwszym miejscem, które przychodzi mi do głowy na myśl o wyciecze w góry z Krakowa jest Mogielica. Moją uluboną i najłatwiej dostępną, bez względu na porę roku, trasą z Krakowa jest niebieski szlak z Jurkowa na Mogielicę. Jurków oddalony jest około 70km od Krakowa, a na początku szlaku czeka na nas miejsce na bardzo przyjemnym, ogólnodostępnym parkingu gminnym. Droga na szczyt to około 5,5km w jedną stronę. Szlak prowadzi w większości przez las. Wyjątkiem są dwie polany, z których roztacza się bardzo uroczy widok na Beskid Wyspowy, a także dostojną Babią Górę.

Cała trasa zajmuje około 4-5h w dwie strony razem z odpoczynkiem spędzonym na podziwianiu przepięknej panoramy Tatr z hali pod szczytem Mogielicy (trafimy na nią schodząc kawałek w dół ze szczytu szlakami niebieskim i żółtym, skręcając w prawo przy wieży) lub z polany przy krzyżu papieskim (należy minąć wieżę i udać się kilka kroków prosto). Dla bardziej odważnych polecam wdrapanie się na szczyt wieży, na którą prowadzą drabiniaste schodki. I ostrzegam – na wieży często wieje i to bardzo 🙂 Moim zdaniem Mogielica jest idealnym miejscem na zjedzenie niedzielnego drugiego śniadania, popijając przy tym pyszną, gorącą herbatkę z termosu.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/mogielica-z-jurkowa/

Moje okno na świat
Świat obserwowany przez oszronione okienko na Mogielicy

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: kliknij aby nawigować

Zalety:

+ dogodny parking

+ szybki dojazd

+ malownicza trasa

+ przepiękne widoki na szczycie

Wady:

– brak schroniska po drodze

2. Mogielica z Zalesia

Krótszą alternatywą dla trasy z Jurkowa na Mogielicę jest trasa prowadząca z parkingu Zalesie-Wyrębiska. Na szczyt prowadzi zielony szlak, którego długość, mierząc od parkingu, to zaledwie 3,5km w jedną stronę. Jeżeli chodzi o dojazd to zajmie nam on około 30 minut dłużej. W sezonie zimowym problemem może być dodatkowo stan drogi dojazdowej na parking (jest to droga lokalna). Z parkingu startuje też trasa narciarstwa biegowego wokół Mogielicy, stąd zimą parking może być również zatłoczony. Na szczyt Mogielicy zaprowadzi nas leśna droga, która na początku pokrywa się z trasą narciarstwa biegowego, po czym odbija od niej w lewo. Podejście na Mogielicę od strony Wyrębisk jest zatem krótkie i szybkie, prowadzące na całej długości przez las i pod górę – świetnie nadaje się na nocną wyprawę na wschód słońca 🙂

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/na-mogielice-skoro-swit/

Aż żal wracać
Widok z polany przy krzyżu papieskim

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ szybkie podejście na szczyt

+ przepiękne widoki na szczycie

Wady:

– dłuższy dojazd

– możliwość problemów z parkingiem zimą

– mało widokowa trasa

3. Luboń Wielki z Rabki Zaryte

Kolejnym pomysłem na ciekawą wycieczkę w góry z Krakowa jest Luboń Wielki. Do punktu startu znajdującego się w Rabce Zaryte dzieli nas zaledwie nieco ponad godzinę drogi samochodem z Krakowa. Na chwilę obecną przetestowaliśmy jedynie niebieski szlak prowadzący na szczyt (poza tym są jeszcze szlaki żółty i zielony). Przy początku szlaku, za sklepem Lewiatan, znajduje się parking przeznaczony specjalnie dla turystów. Kierując się niebieskim szlakiem, będziemy iść głównie przez las. Po niecałych 4km wędrówki, na szczycie Lubonia Wielkiego, czeka na nas bardzo urocze schronisko… i oczywiście piękne widoki 🙂

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/uciekajac-przed-smogiem-lubon-wielki/

Bajkowe schronisko na Luboniu Wielkim
Bajkowe schronisko na Luboniu Wielkim

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ szybki dojazd

+ szybki i przyjemny szlak na szczyt

+ schronisko na szczycie

+ piękne widoki na szczycie

+ dogodny parking

Wady:

– szlak prowadzi praktycznie całkowicie przez las

– widoki dopiero na szczycie

4. Kudłacze z Poręby

Zaledwie 40 minut jazdy samochodem dzieli nas od kolejnej wycieczki w góry z Krakowa. Tym razem naszym celem jest Schronisko PTTK na Kudłaczach. Trasę rozpoczynamy na parkingu przy kościele w Porębie. Stąd kierujemy się zielonym szlakiem, początkowo asfaltem, a następnie leśną droga w kerunku wzniesienia Działek. Następnie skręcamy w lewo i czerwonym szlakiem idziemy aż do Schroniska PTTK na Kudłaczach. Resztę drogi przemierzamy zielonym szlakiem, przechodząc przez „Polanę Suchą” i Kamiennik. Cała trasa ma długość około 12,5km. Jej przejście, łącznie z odpoczynkiem w schronisku zajmuje około 4h. Przez większość czasu towarzyszy nam las z prześwitującymi gdzieniegdzie panoramami Beskidu Makowskiego i Wyspowego, a także kilkoma uroczymi polanami (idealnymi miejscami na piknik na świeżym powietrzu :).

Wydaje mi się, że ta wycieczka jest idealnym sposobem na ucieczkę od zimowego smogu, szczególnie w sytuacji, kiedy w wyższych partiach gór panuje zagrożenie lawinowe a równocześnie dobrym schronieniem przed letnimi upałami. Częśc trasy pokrywa sie z przebiegiem wiosennego Półmaratonu Mustanga, który swoją drogą również polecam 🙂

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/zimowe-kudlacze-trasa-z-poreby/

Widokowo
Widoki na trasie

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ bardzo szybki dojazd

+ przyjemna, spacerowa trasa

+ schronisko na trasie

+ dogodny parking

Wady:

– szlak prowadzi w większości przez las (dla spragnionych górskich widoków raczej opcja na gorszą pogodę)

5. Kudłacze z Myślenic

Moją druga propozycją dotarcia do Schroniska PTTK na Kudłaczach jestczerwony szlak z Myślenic (Zarabia). Z Krakowa dojedziemy tu w niecałe 40 minut. Przy tutejszym stadionie znajduje się spory parking, na którym możemy zostawić samochód. Na początku czerwonego szlaku, którym będziemy sie kierować znajduje się bardzie ciekawy Rezerwat Zamczysko nad Rabą z ruinami średniowiecznego zamku. Aby nie wracać ta samą drogą, wracając możemy zachaczyć o górę Chełm. Na górze tej znajduje sie wieża widokowa (niestety wstęp jest płatny). Z wieży rozpościera się przepiękny widok na Myślenice i otaczające je pasma górskie. Wracając przez górę Chełm musimy liczyć się z tym, że sporo trasy prowadzi asfaltem. Cała wycieczka to około 19km.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/dlugi-weekend-znakiem-jednodniowych-wycieczek/

Schronisko PTTK na Kudłaczach
Schronisko PTTK na Kudłaczach

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ szybki, bezproblemowy dojazd

+ przyjemna, spacerowa trasa

+ schronisko na trasie

+ dogodny parking

Wady:

– szlak prowadzi w większości przez las

– sporo asfaltu (jeśli wybierzemy powrót przez górę Chełm)

Beskid Mały

6. Leskowiec z Rzyk

Kolejnym pasmem górskim, które będziemy wspólnie przemierzać jest Beskid Mały. Moją pierwszą wycieczkową propozycją jest krótka, ale bardzo urocza wyprawa na Leskowiec z Rzyk Jagódek. Przy samym wyjściu na szlak znajduje sie płatny parking. Wcześniej znajdziemy również kilka miejsc przy droge, w kórym możemy również zostawić samochód. Najkrótsza droga na szczyt Leskowca to czarny szlak , przechodzący na koniec w szlak czerwony (z żółtym). Alternatywnie możemy udać się nieco dłuższym szlakiem papieskim. Trasa prowadzi nas głównie przez las. Pierwsza większa panorama pojawia się przy dojściu do szlaku czerwonego… i naprawdę robi wrażenie. Podobnie z resztą jak widok ze szczytu Leskowca. Potężna Babia Góra, a za nią próbujące przebić się Tatry – coś pięknego. Na szczycie znajduje się urocza polana, na której możemy pobiwakowac w bardzo przyjemnej scenerii 🙂 W drodze powrotnej polecam zahaczyć o Schronisko PTTK Leskowiec i spróbować tutejszego żurku – porcja i smak robią wrażenie. Ale nie tylko żurek jest tu pyszny! Osobiście miałam okazje zjeść też wspaniały bigos oraz kawkę z domowym ciastem… Idealny pomysł na niedzielny obiad, tak bez gotowania 🙂 Dla urozmaicenia, z powrotem możemy udać sie szlakiem papieskim. Po drodze towarzyszy nam widok na Kraków… zimą niestety bardziej widok szarej linii smogu. Cała trasa to niecałe 8km.

Zlewająca się z chmurami Babia Góra obserwowana ze szczytu Leskowca
Zlewająca się z chmurami Babia Góra obserwowana ze szczytu Leskowca

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ szybki dojazd

+ krótka i przyjemna trasa

+ schronisko na trasie (i to jakie!)

+ przepiękne widoki na szczycie

Wady:

– trasa prowadzi w dużej mierze przez las

7. Potrójna z Rzyk

Startując, podobnie jak na Leskowiec, z Rzyk, możemy udać się również na kolejny szczyt Beskidu Małego – Potrójną. Tym razem startujemy z okolic ośrodka narciarskiego Czarny Groń, przy którym czeka na nas sporo miejsc parkingowych. Wyruszamy czarnym szlakiem, którym dochodzimy na sam szczyt Potrójnej. A na szczycie ponownie czekają na nas wspaniałe widoki. Przy tym sam szczyt jest taki, jakie lubię najbardziej – odsłonięty, z rozległą polaną. Widok zapiera dech w piersiach – przede wszystkim majestatyczna Babia Góra. Na mnie osobiście widok z Potrójnej zrobił naprawdę bardzo duże wrażenie. Nie wiem jak latem, ale zimą, ośnieżony szczyt Babiej Góry wygląda cudownie. Schodząc kawałek w dół docieramy do Chatki na Potrójnej… a tu zachwytów ciąg dalszy. Przepyszne, ledwo wyciągnięte z pieca drożdżówki! Mam nadzieję, że Wam również uda się tak trafić 🙂 Dalszą część drogi pokojnujemy żółtym szlakiem. Możemy zahaczyć również o kolejne urocze miejsce – Chatkę pod Potrójną. Następnie przechodzimy przez bardzo ciekawy przyrodniczo Rezerwat Madahora, po czym schodzimy na dół do Rzyk. Cała trasa to około 15km.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/potrojna-z-rzyk/

Widok na Babią Górę ze szczytu Potrójnej
Widok na Babią Górę ze szczytu Potrójnej

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ szybki dojazd

+ urocze chatki na trasie

+ trasa bardzo ciekawa przyrodniczo

+ przepiękne widoki na szczycie Potrójnej

+ dogodny parking

Wady:

– chyba brak

Gorce

8. Turbacz z Obidowej

…czyli mój klasyk. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w Obidowej (z Krakowa jedzie się tu około 1h20min). Zielonym szlakiem kierujemy się do Schroniska PTTK na Starych Wierchach. Tu mamy chwilę na napicie się kawki i zjedzenie tradycyjnej gorczańskiej szarlotki… z sosem jagodowym… po raz pierwszy dziś. Następnie czerwonym szlakiem docieramy kolejno na szczyt Turbacza i dalej do Schroniska PTTK na Turbaczu, gdzie zjadamy kolejny gorczański deser 🙂 Następnie idziemy kolejno żółtym, czarnym i zielonym szlakiem, którym docieramy z powrotem do Obidowej. Jeżeli chodzi o widoki to warto podejść kawałek dalej czerwonym szlakiem na Halę Długą, z której przy dobrej widoczności możemy podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Panorama ta towarzyszy nam również przy zejściu z Turbacza żółtym szlakiem. Cała trasa to niecałe 17km. Jeśli macie jeszcze trochę siły w nogach to warto wydłużyć trasę o kilka dodatkowych kilometrów i podejść czarnym szlakiem kawałek dalej do Koliby na Łapsowej Polanie – uroczego miejsca z pysznym jedzeniem i przepięknym widokiem na Tatry.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/lato-w-listopadzie-w-gorcach-turbacz/

Na Turbaczu
Na Turbaczu

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ schroniska na trasie (z gorczańskim deserem!)

+ piękne widoki na szczycie

+ dogodny parking

Wady:

– trasa dosyć długa

9. Lubań z Przełęczy Snozka

Jadąc kawałek dalej, około 1h50min od Krakowa dojedziemy do Przełęczy Snozkiej, z której możemy udać się na Lubań. Na początku szlaku, przy drodze, znajduje się spory parking. Na szczyt Lubania kierujemy sie niebieskim szlakiem (którym również wracamy). Już od samego początku towarzyszy nam przepiękna panorama Tatr i Pienin. Po drodze mijamy wyciąg narciarski Czorsztyn Ski i górę Wdżar. Reszta trasy prowadzi nas lasem aż do odsłoniętego szzytu Lubania z bazą namiotową i solidną wieżą widokową. A z wieży widoki są cudowne… Tatry jak na dłoni, podobnie jak wszystkie widoczne dookoła pasma górskie. Cała trasa to około 12km.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/na-luban-na-luban-na-wschod-slonca/

Najukochańsze!
Widok na Tatry z wieży widokowej na Lubaniu kilka minut po wschodzie słońca

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ piękne widoki zarówno z trasy jak i ze szczytu

+ dogodny parking

Wady:

– większa odległość z Krakowa

– powrót tą samą drogą

Beskid Śląski i Żywiecki

10. Szyndzielnia i Klimczok z Bielska-Białej

Jeżeli nie jest dla Was problemem podróż z Krakowa trwająca niecałe 2h to kolejnym wycieczkowym celem może być Beskid Śląski. Na początek na warsztat bierzemy Szyndzielnię i Klimczok. Wyruszamy z Bielska-Białej, z parkingu przy ulicy Karbowej. Do Schroniska PTTK Szyndzielnia docieramy czerwonym szlakiem, przez Dębowiec. Alternatywnie możemy skrócić sobie drogi wybierając co jakiś czas przejścia zielonym szlakiem. Ze szczytu Szyndzielni rozpościera się przepiękna panorama na Bielsko-Białą. Naszym kolejnym celem jest Klimczok – wchodzimy na niego żółtym szlakiem. Z Klimczoka możemy oglądać sąsiadujące z nim Skrzyczne, a przy dobrej widoczności również Tatry. Pod szczytem znajduje się kolejne schronisko, w którym miałam okazję skosztować serniczka – przepyszny. Do punktu startu możemy powrócić tą samą drogą. Możemy również ominąć szczyt Klimczoka czerwonym szlakiem. Cała trasa to niecałe 16km.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/szyndzielnia-i-klimczok/

Widok z Szyndzielni
Widok z Szyndzielni na Bielsko-Białą

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ przepiękne widoki na trasie

+ schroniska na trasie

+ dogodny parking

Wady:

– nieco dalszy dojazd

11. Skrzyczne i Malinowska Skała z Ostrego

Po Klimczoku czas na Skrzyczne! I Malinowską Skałę. Wyruszamy niebieskim szlakiem ze znajdującej się za Żywcem miejscowości Lipowa Ostre. Dojedzemy tu z Krakowa w niecałe 2h. Na początku szlaku znajduje sie spory parking. W sezonie warto przyjechać w miarę możliwości wcześnie, bo parking szybko sie zapełnia. Niebieskim szlakiem dochodzimy do samego Schroniska PTTK Skrzyczne. Po drodze towarzyszą nam wspaniałe widoki na Beskid Śląski oraz Żywiecki, z Babią Góra na pierwszym planie. Przy odrobinie szczęścia, góry wyłaniają się z morza mgły… Coś pięknego! Przy schronisku znajduje się dodatkowo platforma widokowa, z której możemy oglądać miasto Szczyrk i leżący po jego drugiej stronie Klimczok. Na Malinowską Skałę docieramy zielonym szlakiem. Przez całą drogę od schroniska towarzyszą nam cudowne widoki! Podobnie jest na Malinowskiej Skale. Do samochodu wracamy żółtym szlakiem, który prowadzi nas już w większości przez las. Cała trasa to niecałe 17km.

Krótka relacja z takiej wycieczki w tym wpisie: https://sfitrun.pl/a-moze-by-tak-w-beskid-slaski/

Widoczki z Malinowskiej Skały
Widoczki z Malinowskiej Skały

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ przepiękna widokowa trasa

+ schroniska na szlaku

+ dogodny parking

Wady:

– nieco dalszy dojazd

– ostatnie kilometry prowadzą drogą asfaltową

12. Babia Góra z Przełęczy Krowiarki

Jedni ją kochają, inni za nią nie przepadają. Dla mnie ta góra ma swój klimat. Mowa tu o Babiej Górze, na którą możemy wdrapać się z Przełęczy Krowiarki. Do przełęczy dojedziemy z Krakowa w 1h30min. W punkcie wyjścia czeka na nas parking, niestety przez większość roku płatny. Na szczyt Babiej Góry prowadzi nas czerwony szlak. Pierwszym punktem, do którego docieramy po wyjściu z lasu jest Sokolica. Od tego miejsca aż do samego Diablaka (najwyższego punktu) towarzyszą nam już przepiękne widoki, w tym przy dobrej widoczności, panorama Tatr. Z powrotem możemy udać się tą samą droga lub alternatywnie, przez Schronisko PTTK Markowe Szczawiny (z przepyszną szarlotką).

Krótkie relacje z takiej wycieczki w poniższych wpisach:

Rozmarzona
Widok na Tatry z Babiej Góry kilka minut po wschodzie słońca

Trasa

Link do mapy w serwisie mapa-turystyczna.pl: kliknij aby przejść do mapy

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ przepiękne widoki na trasie

+ możliwość zahaczenia o schronisko

Wady:

– często zatłoczony parking

– specyficzny klimat (szczególnie zimą może być tu niebezpiecznie)

Pieniny

13. Trzy Korony i Sokolica z Krościenka nad Dunajcem

W promieniu niecałych 2h jazdy samochodem z Krakowa możemy dotrzeć również w jakże urocze Pieniny. A w Pieninach na początku proponuję klasyk, czyli wycieczkę na Trzy Korony i Sokolicę z Krościenka. Polecam zostawić samochód w centrum Krościenka – parking przy wyjściu na szlak (przy ulicy Trzech Koron) jest płatny. Żółtym szlakiem dochodzimy do Przełęczy Szopka, na której uderza nas po raz pierwszy cudowna panorama Tatr. Następnie skręcamy w lewo na niebieski szlak i dochodzimy nim na sam szczyt. Na szczycie czekają na nas metalowe schodki prowadzące do platformy widokowej, z której możemy oglądać potężne Tatry oraz sąsiednie Gorce, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Aby nie wracać zupełnie tą samą drogą, polecam dotrzeć na kolejny szczyt – Sokolicę, niebieskim szlakiem. A co widzimy z Sokolicy? Charakterystyczną, niestety ostatnio uszkodzoną, sosenkę, poniżej wijący się Dunajec a w oddali Tatry. Z powrotem schodzimy szlakiem zielonym. Cała trasa to około 12km i spacerowym tempem zajmuje 5-6h.

Tatrzański spam
Widok z Trzech Koron na Tatry kilka minut po wschodzie słońca

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ cudowne widoki na szczycie

+ zróżnicowana i ciekawa trasa

+ dosyć dogodny parking

Wady:

– daleki dojazd z Krakowa

14. Wysoki Wierch, Durbaszka i Wysoka ze Szlachtowej

Kolejna cudowna trasa. A panorama Tatr zarówno ze szczytu Wysokiego Wierchu, jak i Wysokiej zapiera dech w piersiach. Wycieczkę rozpoczynamy w Szlachtowej, leżącej kilka kilometrów za Szczawnicą. Samochód możemy zostawić przy którejś z bocznych dróg lub przy tutejszym kościele. Na Wysoki Wierch wchodzimy szlakiem żółtym. Następnie ruszamy niebieskim szlakiem i docieramy nim na szczyt Wysokiej. Tu po raz kolejny ukazuje nam się cudna panorama Tatr i sąsiednich gór. Muszę przyznać, że podejście na Wysoką jest dość wymagające. W drodze powrotnej możemy zahaczyć jeszcze o Schronisko pod Durbaszką. Jeżeli chodzi o widoki na trasie – są nieziemskie! W dużym stopniu dzieje się tak dlatego, że większość trasy prowadzi nas cudownymi górskimi polanami, a przez długi odcinek z Wysokiego Wierchu na Wysoką idziemy ramię w ramię z cudownymi Tatrami. Cała trasa to około 18km. Do Szlachtowej z Krakowa dojedziemy w około 2h.

W góry z Krakowa
Na Wysokiej

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ wspaniałe widoki na szczycie jak i na całej trasie

+ schronisko na trasie

Wady:

– daleki dojazd z Krakowa

– brak porządnego parkingu na początku szlaku

15. Wysoka z Jaworek przez Wąwóz Homole i Rezerwat Biała Woda

Czas na kolejną pętlę w Pieninach. Tym razem naszym celem będą Małe Pieniny. Wyruszamy z Jaworek (jest tu masa parkingów, ale niestety płatnych) i kierujemy się Wąwozem Homole (zielonym, a na końcu niebieskim szlakiem) w kierunku Wysokiej. O cudownych widokach ze szczytu niby już pisałam 🙂 Schodząc tą samą droga z Wysokiej, skręcamy na rozwidleniu w prawo na niebieski szlak. Idąc nim możemy podziwiać piękne polany, na których latem pasą się owieczki (nieźle przy tym hałasując!). Niebieskim szlakiem docieramy do Przełęczy Rozdziela i skręcamy w lewo na żółty szlak w kierunku Rezerwatu Biała Woda. W słoneczny dzień możemy obserwować stąd sąsiednie góry będące tłem dla niekończących się zielonych łąk. Cała trasa to troszkę ponad 14km i zajmuje około 4-5h. Do Jaworek z Krakowa jedziemy około 2h.

Towarzysze na trasie
Towarzysze na trasie

Trasa

Parking

Link do parkingu: Kliknij aby nawigować

Zalety:

+ cudowne widoki zarówno na szczycie jak i na trasie

Wady:

– dosyć daleki dojazd z Krakowa

– płatne parkingi w miejscu wyjścia na szlak

Tatry

Jeżeli chodzi o Tatry – nie będę rozpisywała się w temacie wycieczek. Kilka pomysłów na nie możecie znaleźć we wpisach na blogu. Możliwości jest wiele, o czym pewnie każdy wie. A i trasy znajdą się dla każdego – można przebierać od dolinek do bardzo wymagającym tras. Co jest ważne, na dojazd do Zakopanego należy przeznaczyć również około 2h (o ile coś nas nie zaskoczy na drodze). Alternatywnie możemy się tu wybrać autobusami, które odjeżdżają z Krakowa praktycznie co pół godziny od samego rana. Do punktów startowych szlaków dojedziemy kursującymi co kilka minut busami z dworca w Zakopanem.

Może jeszcze taka fotka?
Pewnego razu w Tatrach…

To jak? Plecak spakowany? Przecież w sobotę jedziemy w góry!

Podoba Ci się?

Dołącz do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych wpisach!

20 komentarzy

  1. Koniecznie trzeba dodać trasę z Łącka do Szczawnicy przez Koziarz,Błyszcz,Dzwonkówkę,Bereśnik i Bryjarkę 😉 Trasa długaśna,ale do przejścia,nawet dla niezmotoryzowanego osobnika z Oświęcimia (pociąg,autobus) 🙂

    • M. Odpowiedz

      super 🙂 polecam bardzo, a ja będę szukała pomysłów na kolejne wycieczki 🙂 pozdrawiam!

  2. szczebel podejscie od koscioła w beskidize wysowym . jest hardkorowy .żółtym szlakiem.

    • M. Odpowiedz

      Muszę koniecznie sprawdzić na własnych nogach i może pomyśleć o kolejnym wpisie z zebranymi propozycjami wycieczek 🙂

  3. Zrobiliśmy większość tras które proponowałaś. Dziękujemy za super inspiracje.

    • M. Odpowiedz

      Świetnie, bardzo się cieszę! W takim razie trzeba będzie zaproponować kolejne 🙂

  4. Hej, trafiłam na Twój blog przy okazji wyszukiwania szlaków na 1 dzień.
    11.09 zrobiliśmy trasę nr 7. Idąc po nitce wg wskazówek z opisu.
    Boska trasa, ale podejscie wymagające na poczatku dla Kogoś bez dobrej kondycji🙃

    Piękne widoki, grzyby po drodze- nie w rezerwacie.

    Spróbujemy w ten weekend inna trasę, ale też z tu zaprezentowanych.

    • M. Odpowiedz

      Hej 🙂 Fakt, podejście na początku jest dosyć strome, ale za to później już łagodniej 🙂 Udało się zrobić jeszcze jakąś traskę? Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa 🙂

  5. Pilsko z Korbielowa jeden z najładniejszych widoków ze szczytu, widok na Babią Górę, Tatry i Szczyrbskie Jezioro
    Dość wymagający
    Dojazd 1h40 min

  6. Dziękuję za artykuł! Dziś zaliczyliśmy 3 – Luboń Wielki z Rabki Zaryte. Góra dalej znajduje się w opisywanym miejscu, wszystko inne też 🙂 Niebieski szlak to fajna ścieżka przez las, żółty jest kamienisty, podczas deszczu robi się mocno ślisko, ale udało się nam zejść z jednym niegroźnym upadkiem. W zimie musi być dużo gorzej i rzeczywiście rozważyłbym wybranie innej drogi. Bardzo przyjemna wycieczka, polecam na szybki wypad z Krakowa.

Napisz komentarz